EKOLOGIE MIEJSKIE #4: BUDCUD / FUNDACJA TRANSFORMACJA / ŁÓDŹ W RUCHU / MIEJ MIEJSCE / PLAYBIO

| Kategoria: Projekty

Już od miesiąca trwa nowy projekt Muzeum SztukiEkologie miejskie – skierowany do Łodzian i mówiący o naszym mieście, o miejscach, w których żyjemy, uczymy się, bawimy. Powoli zbliżamy się do półmetka lipcowych działań i jednocześnie do centralnego punktu naszej pracy – skwerku przy ul. Wólczańskiej 6. Wcześniej zaniedbany nieużytek zmieni się w wakacyjną przestrzeń, która będzie służyła rekreacji i wypoczynkowi.

Zapraszamy wszystkich 16 lipca do sadzenia roślin i uczestnictwa w akcji choreograficznej, natomiast 17 lipca na piknik podczas, którego zostaną pokazane efekty wspólnej pracy mieszkańców Łodzi, partnerów projektu i pracowników Muzeum.

Skwerek przy ul. Wólczańskiej 6, naprzeciwko Teatru Arlekin (al. 1 maja 2)
16 lipca 2011, sobota, od g. 10 – sadzenie roślin
16 lipca 2011, sobota, g.17 – akcja choreograficzna Łódź w Ruchu

Jak miejską przestrzeń niczyją, miejsce, przez które obojętnie się przechodzi, uczynić wakacyjną przestrzenią rekreacji, mini-parkiem, miejskim ogrodem? Muzeum Sztuki pokaże to na przykładzie skwerku przy ul. Wólczańskiej 6. Pomogą nam w tym partnerzy projektu – Łódź w Ruchu zdynamizuje przestrzeń ruchem, a wspólnie z Miej Miejsce będziemy zachęcać do wspólnego działania mieszkańców Starego Polesia. Wykorzystamy również istniejący na skwerku piękny drzewostan: kasztanowce, lipy i klony, który wspólnie z Playbio uzupełnimy nowymi roślinami. Posadzimy między innymi aromatyczne krzewy wabiące motyle, rośliny wzbogacające skład gleby oraz takie, które mają funkcję środowiskotwórczą i są siedliskiem dla zwierząt (ptaków, owadów etc.). Już od środy zaczynamy oczyszczanie gleby na skwerku metodą alternatywnej rekultywacji. Przeprowadzimy ją wspólnie z Fundacją Transformacja, którzy przygotują specjalny kompost, umożliwiający zasadzenie roślin. Zaprezentujemy także projekt grupy BudCud – przyjemną strefę z siedziskami oraz psią toaletę, które będą miały premierę podczas kolejnych odsłon.

Nie zrobimy tego jednak sami – już od godziny 10.00 zapraszamy do wspólnego sadzenia roślin mieszkańców z okolicy i wszystkich Łodzian, którym los miasta nie jest obojętny. Pokażmy, że przestrzeń uznawana za nieużytek ma ogromy potencjał i może służyć wypoczynkowi i rekreacji.

Przez cały dzień będzie można zasięgnąć porady specjalistów: jak zakładać i dbać o miejskie ogrody.

O godzinie 17.00 zapraszamy na akcję choreograficzną Łódź w Ruchu.

BudCud to biuro tworzące projekty w dziedzinie architektury i urbanistyki. Biuro BudCud zostało założone w 2007 roku przez Mateusza Adamczyk i Michała Paleja, od 2010 biuro kierowane jest przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczka. Ich projekty są logicznymi i profesjonalnymi opracowaniami tematu, tworzone zawsze z myślą o przyszłych użytkownikach. Proces projektowy to ciągły proces (ewolucje) bazowego modelu określonego przez to co zastane (kontekst), a to co ulotne (marzenie). Charakteryzuje ich optymistyczne podejście do tematu. Nie wynika ono jednak z naiwności, lecz z przekonania że otaczający nas świat to różnorodny i wielowątkowy organizm. Obecnie BudCud działa w Krakowie i Warszawie.

Łukasz Nowacki (Fundacja Transformacja) – pionier Permakultury, futurysta i ekologiczny designer. Specjalizuje się w Ekohydrologii i biotechnologii ekosystemowej. Od dziecka zafascynowany ideą autonomicznych osad i biohabitatów. Propagator i badacz „żyjących maszyn”, alternatywnych źródeł energii, archilogii oraz permakultury. Zainteresowany również koncepcją biomimikry oraz teorią systemów. Jego inspiracją są dokonania takich mistrzów jak: Buckminster Fuller oraz John Todd, a także prace New Alchemy Institute. Obecnie ideowo związany z Grupą Cohabitat.

Łódź w Ruchu to nieformalna grupa tancerzy skupiająca wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą improwizacją oraz działaniami animacyjnymi. Łódź w Ruchu realizuje pomysły wchodzące z miastem w bezpośrednią, lub pośrednią relację. Przestrzenią działań grupy są przede wszystkim mieszkańcy miasta oraz jego postać architektoniczno-urbanistyczna. W akcji na skwerku udział biorą Anna Banach, Maciej Bednarek, Marta Kula, Urszula Parol, Magdalena Paszkiewicz, Justyna Sobieraj-Bednarek.

Miej Miejsce to cykl akcji dotyczących przestrzeni publicznej w Łodzi. Akcji niespodziewanych i zaskakujących, dotyczących różnych miejsc i problemów, współtworzonych przez mieszkańców. Dotychczas zorganizowali m.in.: Festiwal Błota, Gramurek, 100 Metrów Projektów, Będzie Świetlnie.

Playbio to grupa zajmująca się kształtowaniem ekosystemów; obserwuje zależności i procesy w nich zachodzące, modyfikuje aby wzbogacić,
przywraca organizmy i elementy wykluczone bądź zapomniane. Działa w ramach siedlisk ludzkich, promując świadome projektowanie oraz edukację mającą na celu zrozumienie złożoności relacji między przyrodą
ożywioną i nieożywioną.

Komentarz

komentarzy