Oddźwięk

| Kategoria: Projekty

19 maja godz. 19
Skwer na rogu Sienkiewicza i Traugutta (pod muralem z motylem)
Noc Muzeów

Łukasz Ogórek, Daniel Koniusz

Współpraca: Lucia von Horn Pagano, Owoce i Warzywa

Instalacja zadziała jedynie w momencie powołania tymczasowej wspólnoty. Wygenerowane dźwięki będą stanowiły ekwiwalent obecności zgromadzonych osób. Zależne od ilości uczestników dźwięki będą rezultatem interakcji z urządzeniem reagującym na dotyk.
Chętni wezmą do rąk podłączone do prądu miedziane płytki, a następnie, z wybranymi osobami, zamykając i otwierając obieg, będą mogli odegrać wspólną kompozycję.


Ten hybrydalny instrument jest możliwy dzięki dobremu przewodnictwu, które posiadają zarówno miedziane płytki, jak i ludzkie ciała. To, co nastąpi podczas aktywowania instalacji to zwyczajne przenoszenie ładunków elektrycznych. Technologia jest prosta i stanowi pretekst do kolektywnego generowania oraz interpretowania dźwięków. Tak jak muzycy w orkiestrze muszą obserwować dyrygenta i siebie nawzajem po to, żeby harmonijnie współbrzmieć, my spróbujemy odegrać wynegocjowaną między uczestnikami melodię, która pokaże jak istotne jest w procesie powstawania muzyki „ciepło społeczne”.

 

Przewodnictwo możemy rozumieć jako język za pomocą którego potrafimy wpisać dźwięk w ludzkie ciało i uwalniać go w trakcie performowania. Ciało, ręce, głowa, odsłonięte części ciała wpływają na rodzaj dźwięku. Słuchanie muzyki jest w końcu doświadczeniem „wcielania”; zatrzymując dźwięk wewnątrz muzyka jest zawsze „w” i „o” ciałach; jest rezultatem i przyczyną ich poruszeń.

Jak zrobić „oddźwięk” w domu?


Pod tym linkiem znajdziecie szczegółową instrukcję obsługi. Krok po kroku

Komentarz

komentarzy