Fundacja Transformacja wyjaśnia na czym będzie polegać ekologiczna rekultywacja gleby na skwerku przy Wólczańskiej.

| Kategoria: Wydarzenia

Cały proces rekultywacji gleby polega na tym, aby odtworzyć lub przywrócić optymalne warunki dla rozwoju glebowej sieci troficznej. Sieć troficzna to nic innego, jak połączenia pomiędzy miliardami organizmów, które żyją w glebie. Aby gleba funkcjonowała prawidłowo, odżywiała rośliny i była zasobna w składniki pokarmowe, musi zawierać dwa elementy: organizmy żywe oraz martwą materię organiczną.

Dlatego właśnie proces rekultywacji gleby na wytypowanym skwerku składa się z kilku etapów.

Pierwszy etap z zastosowaniem glebogryzarki pozwala napowietrzyć i rozluźnić ubitą, nieprzepuszczalną glebę (urbanit), co poprawi jej strukturę mechaniczną. Utrzymanie takiej struktury w przyszłości wymaga trwałego poprawienia zdolności absorbowania wody oraz składników odżywczych.

W następnym etapie dodajemy kompost, który przywraca zdolności absorpcyjne gleby oraz okrywamy wszystko ściółką. Ściółka organiczna w postaci zrębków drewna stanowi dodatek martwej materii organicznej. Taki zabieg poprawia zdolności gleby do utrzymywania optymalnej ilości wody. Alternatywnym zabiegiem jest obsianie wcześniej przygotowanej gleby mieszanką nasion roślin motylkowych.

Ostatnim etapem jest wzmocnienie lub odbudowanie struktury samej sieci troficznej. Do tego celu przygotowany zostanie preparat, który dostarczy odpowiednie szczepy mikroorganizmów glebowych. Tak przygotowana gleba dynamicznie reaguje na zmiany środowiska, lepiej odżywia rośliny, chroni je przed chorobami, pochłania olbrzymie ilości dwutlenku węgla, jest magazynem i filtrem wody, wytwarza optymalny mikroklimat dla życia roślin, zwierząt i ludzi.

W taki sposób należałoby podejść do rekultywacji terenów zielonych na obszarze całego miasta.

 

Fundacja Transformacja

MISJA: Żyjemy w Erze nieograniczonych możliwości.

Poprzez kreatywne wykorzystanie nowoczesnych technologii, alternatywnych sposobów myślenia oraz rozwój osobisty, znajdujemy rozwiązania współczesnych problemów naszej cywilizacji.

Bądź częścią rozwiązania…

Szukaj, twórz, ZMIENIAJ

O NAS: Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Na bazie doświadczeń kilkuletniej współpracy, tworzymy interdyscyplinarny zespół projektowy. Naszym celem jest TRANSFORMACJA sposobu patrzenia na przestrzeń życiową, jej wpływ na życie i rozwój człowieka. Poprzez badania, szkolenia i praktyczne realizacje udowadniamy, że posiadanie niezwykłych marzeń pozwala osiągać niezwykłe cele.

Zespół w projekcie Ekologie Miejskie:

Łukasz Nowacki – Futurysta i ekologiczny designer, współtwórca Grupy-Cohabitat oraz Fundacji TRANSFORMACJA. Specjalizuje się w Ekohydrologii i biotechnologii ekosystemowej. Zafascynowany ideą autonomicznych osad i biohabitatów. Pionier rozwoju permakultury w Polsce, konstruktor kopuł geodezyjnych, propagator i badacz „żyjących maszyn”, alternatywnych źródeł energii oraz archilogii. Ponadto zainteresowany koncepcją biomimikry oraz teorią systemów. Jego inspiracją są dokonania takich mistrzów jak: Buckminster Fuller, John Todd, Jack Fresco oraz prace New Alchemy Institute.

Arkadiusz Tybura – z wykształcenia specjalista ds. zarządzania. Przez wiele lat pracował jako przedstawiciel handlowy, jednak w ostatnim czasie postanowił zadbać o to, aby jego życie zależało od niego samego. Dąży do realizowania się w przedsięwzięciach związanych z jego zainteresowaniami. Zafascynowany ekologią, budownictwem pasywnym, innowacyjnymi technologiami związanymi z oszczędzaniem energii, a także tworzeniem ogrodów wodnych oraz ogrodów naśladujących naturalne ekosystemy.

Kontakt FB: http://www.facebook.com/pages/Fundacja-TRANSFORMACJA/181022645291075

Komentarz

komentarzy